Okna i Drzwi PVC

Głównym elementem konstrukcji okien są profile z wysokoudarowego PVC podzielone wewnątrz pionowymi ściankami. Utworzone w ten sposób komory powietrzne dają podstawę klasyfikacji profili na trzy- , cztero- , pięcio- , sześcio- , siedmio- , a nawet ośmiokomorowe.

Najszersza komora zawsze znajduje się w środkowej części profilu , a węższe ją uzupełniają po obu stronach.

Od liczby i szerokości komór oraz szerokości profilu zależy jego współczynnik przenikania ciepła U. W najpopularniejszych profilach trójkomorowych o typowej szerokości 60mm U wynosi 1,4-1,8W/(m2*K). Im więcej komór i większa ich szerokość, tym współczynnik ten jest lepszy.

W każdym oknie profile ram skrzydła i ościeżnicy są skonstruowane jak zespół współpracujących ze sobą elementów systemowych. Należą też do nich profile z których wykonuje się pionowe i poziome elementy rozdzielające powierzchnię okien oraz listwy przy szybowe, profile montażowe, szprosy itp.

Profile okien mogą być zlicowane (powierzchnie ram skrzydła i ościeżnicy znajdują się wtedy w jednej płaszczyźnie) lub nie.

PVC stosowane do produkcji okien jest wzbogacone chemicznie m.in. stabilizatorami zabezpieczającymi przed starzeniem się i utratą koloru. Stabilizatory te są bezpieczne dla ludzi , nie zawierają związków ołowiu i kadmu , lecz wapń i cynk

SZCZELNOŚĆ MIĘDZY RAMAMI

Styk ościeżnicy i skrzydła okiennego może być uszczelniony dwiema lub trzema uszczelkami. W niemieckiej technologii systemy profili przystosowanych do montażu dwóch uszczelek oznaczone są symbolem AD (częściej stosowane) , a trzech ? MD. Po domknięciu skrzydła między uszczelkami tworzy się komora powietrzna. Na skutek zetknięcia powietrza ciepłego z wewnątrz i zimnego z zewnątrz dochodzi w niej do skraplania pary wodnej . Dlatego ma nazwę komory mokrej. Wkrapaljąca się woda jest odprowadzania na zewnątrz przez wyfrezowane w ościeżnicy podłużne otwory. Ich wyloty zabezpieczone są osłonami uniemożliwiającymi przedostanie się do wnętrza wody opadowej.

Pełną ochronę okuć przed wilgocią zapewniają uszczelki okienne , które wykonuje się z materiałów wolno starzejących się, np. z silikonu , kauczuku etylenowo-propylenowego (EPDM) , silikonokauczuku i TPE ? elastomeru termoplastycznego .Powinny wytrzymać pięć ? dzięsięć lat użytkowania. Wciskane są one w szczeliny profilu (na krawędzi mogą być z nim zgrzewane).

Uszczelki środkowe w ościeżnicach są często łączone z profilem w czasie jego wytłaczania. Niezależnie od sposobu zamontowania w razie potrzeby uszczelki łatwo wymienić.

NIEPRAWDA , ŻE ?…

…są szkodliwe dla zdrowia i rakotwórcze . To największa armata jaką wytaczają przeciwnicy tych okien. Okna PVC są nieszkodliwe dla zdrowia tak samo jak plastikowe kubeczki, łyżki czy otuliny kabli lub zestawy do przechowywani krwi i wiele innych wyrobów z tworzyw sztucznych. Profile PVC są oceniane przez Państwowy Zakład Higieny. Rozumiejąc w ten sposób, należałoby stwierdzić, że okna z drewna również są szkodliwe-zawierają przecież impregnaty , farby i lakiery , a to także chemia.

… podczas pożarów wydzielają trujące substancje . PCW jest trudno zapalne i samogasnące . To znaczy , że nie zapali się samodzielnie , a po odjęciu źródła ognia nie będzie się palić. Nie słyszałem i nigdzie nie wyczytałem o palących się okien z PVC ? już szybciej zapalą się okna drewniane.

… produkowane są ze szkodliwych surowców , a odpady z ich produkcji zatruwają środowisko. PVC produkowane jest z surowców kopalnych : soli kuchennej i ropy naftowej. Okna z PCW nie zatruwają środowiska, bo nie wydzielają trucizn, tak jak środowiska nie zatruwają butelki PET. Osobna sprawa to ich wieczna trwałość.Można powiedzieć, że wyroby z PVC zaśmiecją środowisko , jak i inne tworzywa. Zużyte okna nie powinny być wyrzucane na wysypisko , lecz poddawane recyklingowi.

… z upływem czasu kolorowe odbarwiają się , a białe -żółkną . Kolor okien PVC nie ulega zmianie.

Szczegółowe informacje na temat naszych możliwości oraz indywidualną , dopasowaną do Państwa potrzeb ofertę na okna lub drzwi pvc uzyskacie Państwo pisząc na adres : unimo@poczta.fm

Zapraszamy do współpracy !

Comments are closed